Anasayfa / Emeklilik / SGK Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Nasıl Yapılır?
emeklilerin-sayisi

SGK Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sgk Bağ-Kur yurt dışı borçlanma nasıl yapılır

Sgk Bağ-Kur yurt dışı borçlanma nasıl yapılır adlı yazımızda sizleri aşağıdaki konu ile ilgili bilgilendireceğiz. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çalışmalarının değerlendirilmesi amacıyla önce 30.05.1978 tarihinde 2147 sayılı kanun çıkartılmış olup ve yurt dışında geçen çalışmaların tamamına borçlanılarak hizmete sayılması hakkı verilmiştir.

Fakat 2147 sayılı kanunda borçlanmak için yurda kesin dönüş şartı aranmaktaydı ve borcun bir bölümünü borçlanmaya da imkan vermiyordu. 2147 sayılı kanun yürürlükten kaldırıldı ve 22.05.1985 yılında 3201 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre Yurt dışı iş imkanları sonucunda hizmet borçlanması için yurda kesin dönüş şartı kaldırılmış olup yurda döndükten sonra iki yıl içinde borçlanma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Borçlanması işlemleri

Değerli ziyaretçimiz, 18 Yaşını doldurmuş , yabancı ülkede çalışmış veya ev kadını olarak bulunmuş Türk vatandaşları yurt dışı borçlanması yapabilirler. Yurt dışında ev kadını olarak geçen sürelerin tamamının borçlanılacağı gibi , bu sürenin bir bölümünü de borçlanılabilir.

Başvurunuzda istenilecek olan belgeler

 • Yurt dışında çalıştığını gösterir çalışma belgesi.
 • Pasaportun 1,2 ve 3. sayfaları ile yurda son giriş yapılan bölümün noterlikçe tasdikli sureti.

Çalışma Belgesi Olarak kullanacağınız belgeler

 • Borçlanacak kişinin çalıştığı ülkede bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kuruluşundan alacakları geçerli hizmet belgeleri.
 • Türk konsolosluk ve ya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ateşelerinden alacakları geçerli hizmet belgeleri.
 • İlgilinin çalıştığı iş yerinden hizmet süresini gösterir bonservis ile birlikte pasaportlarındaki çalışma müsaadesinin tasdikli tercümesi.
 • Kendi nam ve hesabına çalışanların bağlı oldukları meslek kuruluşu ve ya dernekten alacakları tasdikli hizmet belgesi
 • Borçlanma yapacak kişinin çalıştığı ülkede iş yerinin bağlı bulunduğu Belediye, Vergi Dairesi, İş bulma kurumları veya diğer resmi kurumlarca tasdikli hizmet belgesi.

Yurt dışı hizmet borçlanması yapacak olan ev kadınları için çalışma şartı gibi bir şart olmadığından, bunlar yurt dışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesi edilemiyorsa yurt dışına çıkış ve yurda giriş tarihleri, fotoğraf ve künye bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfalarının noter tarafından tasdikli fotokopisini yada emniyet müdürlüklerinden alacakları yurda giriş-çıkış çizelgesini kullanarak belgelendirmelisiniz.

Borcunuzun hesaplanması ve ödenmesi:

Yurt dışında geçen sürelere ait prim tahakkuk ettirilen borç tutarı , ilgiliye iadeli taahhütlü olarak tebliğ edilir. Posta alındısı ile ilgiliye teslim edildiği tarih borcun tebliğ tarihidir. Hesaplanan borç , tebliğ tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödenir. Üç ay içinde borcunu ödemeyenler ile kısmı ödeme yapanların kalan sürelerinin borçlandırılması için yeni başvuru şartı aranır. Borcun hesaplanması ise aşağıdaki gibidir.

Bir Günlük Sigorta Primine Esas Kazanç X %32 X Borçlanılacak Süre

01.07.2014 ile 31.12.2014 arası asgari ücret 1.134 TL dir, Bunun %32 = 362,88 TL

362,88 /30= 12,09 tl

Yani Borçlanılacak günlük kazanç miktarı 12,09tl dir . Bu tutar her yıl ilk 6 ay ve son altı ay asgari ücretin artış göstermesinden dolayı artış gösterir. Borçlanma yaparken banka ödemesinde bankayı yurt dışı hizmet borçlanması ödemek istiyorum şeklinde uyarıda bulunması ve dekonta not düşülmesi gerekmektedir.

Aylık Bağlanma Koşulları

Yurt dışı borçlanması yapanlara aylık bağlanabilmesi için:

 • Borcun tamamen ödenmesi
 • Yurda kesin dönüş yapması
 • Borcun tamamen ödenmesinden sonra aylık talebinde bulunması gerekir.

Not: Yurda kesin dönüş şartı: Sosyal güvenlik mevzuatında kesin dönüş , yurt dışında çalışmamak yada ikamete dayalı gelir aylık almamak anlamına gelir.

Borçlanma yapamayıp vazgeçme

Yurtdışı iş imkanları sonucunda hizmet borçlanması için başvurmuş ve borçlarının tamamını ödemiş kişiler yaptıkları borçlanmadan vazgeçebilirler. Yapmış oldukları borçlanmadan sonra, vazgeçenler ile yapılan borçlanma sonrasında aylık bağlanması için gereken şartları yerine getirmeyenler yaptıkları ödemeleri de faizsiz olarak iade edilir. İlgili sigortalıya aylık bağlanmış ise ilk maaş ve birikmiş maaş alınmamak koşulu ile borçlanmadan vazgeçmek mümkün olmaktadır.

Borçlanılan Sürelerin Statüsü

Yurt dışına çıkmadan veya yurda döndükten sonra Türkiye’de herhangi bir çalışmanız var mı , Zira böyle bir çalışmanız varsa borçlanma bu statüye göre yapılması gerekiyor. Yurt dışına gitmeden önce veya yurda döndükten sonra Türkiye’de çalışması bulunmayanları Bağ-Kur (4B) kapsamında değerlendiriliyor.Bunun anlamı ise SSK’lı çalışması olanlara göre daha fazla borçlanma ve daha fazla ödeme yapılmasıdır.

Örneğin yurda döndüğünde sonra SSK lı çalışması bulunan gurbetçi 5400 günle emekli olması gerekirken , Türkiye’de hiç çalışması bulunmayan bir gurbetçi 9.000 günden emekli oluyor. Bu yüzden Türkiye’de hiç çalışması olmayan gurbetçilerimizin öncelikle bir iş yerinde SSK lı olmasını tavsiye ediyoruz.

Önemli Notlar:

 • Türkiye’de hiç çalışması olmayan gurbetçilerimizin öncelikle bir iş yerinde SSK lı olmasını tavsiye ediyoruz.
 • Hem Türkiye den hemde Yurt dışından ikamete dayalı her hangi bir ücret alınmıyorsa emekli maaşı alınır.
 • Yurt Dışındaki Başlangıç , sigorta başlangıcı sayılır.
 • Borçlanma Talep dilekçesi size tebliğ edildiğinden 3 ay içinde ödeme yapılması gerekir

BORÇLANMA İÇİN EVRAKLAR

 • Borçlanma Talep Dilekçesi
 • Bulgaristan Hizmet Borçlanması Talep Dilekçesi

Emekli Aylığı İçin

 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
 • 3201 Sayılı Kanuna göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi

SGK sözleşmesi imzalanmış ülkeler hangileridir?

yurtdisi-sgk-borclanmalari-nasil-yapilir

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI

Hizmet borçlanması yapmak isteyen sigortalılar ile hak sahiplerinin Borçlanma Talep Dilekçesi ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Merkez Müdürlüğüne başvurması gerekir. Borçlanma Talep Dilekçesi’ne borçlanmaya esas belgelerin eklenmesi gerekmektedir. Örneğin; askerlik borçlanması yapacak sigortalı , askerlik şubesinden alacağı askerlik süresini gösterir belgeyi Borçlanma Talep Dilekçesi’ne eklemelidir.

Borçlanmanın Hesaplanması:

Bir Günlük Sigorta Primine Esas Kazanç X %32 X Borçlanılacak Süre

01.07.2014 ile 31.12.2014 arası asgari ücret 1.134 TL dir, Bunun %32 = 362,88 TL

362,88 /30= 12,09 tl

Yani Borçlanılacak günlük kazanç miktarı 12,09tl dir . Bu tutar her yıl ilk 6 ay ve son altı ay asgari ücretin artış göstermesinden dolayı artış gösterir.

Borcun Ödenmesi:

Kurum Tarafından iadeli taahhütlü posta ile sigortalıya veya hak sahibine borç miktarı bildirilir. Bu tutar tebliğ tarihinden itibaren 1 Ay içinde taksitler halinde veya defaten ödenmesi gerekir.

Bu süre içinde borcun hiç ödenmemesi durumunda borçlanmanın iptal edileceği bildirilir.

Örneğin: 15.temmuz 2014 20 ay askerlik borçlanması için talepte bulunan sigortalıya 7.254 TL tutarındaki borç miktarını 15 temmuz 2014 tarihinde tebliğ edilmiş , sigortalı 15 Ağustos 2014 tarihinde 2.454,27 TL sini ödemiş ise,

Sigortalının 203 gün askerlik süresi borçlandığı kabul edilecek kalan 397 gün ise borçlanma yapmak isterse yeni bir talepte bulunması gerekecektir.

Göçmen Vatandaşların Askerlik Borçlanması

Yurt dışında askerlik yaptıktan sonra Türkiye’ye muhacir olarak gelen ve Türk vatandaşlığına alınanlar , Askerliğini Türkiye’de yapmış olması şartı aranmaksızın, geldikleri ülkede askerlik hizmetlerini yaptıklarını resmi bir belge ile ibraz etmeleri halinde askerlik borçlanmasından yararlanabileceklerdir. Söz konusu resmi belgedeki askerlik süreleri borçlanmaya esas alınacaktır.

Bulgaristan dışındaki ülkelerden gelen göçmen vatandaşlarımızın askerlik hizmetlerini yaptıklarını gösterir resmi belgelerinde fiili askerlik süresinin kayıtlı olmaması halinde , geldikleri ülkedeki mecburi askerlik sürelerini Dış işleri Bakanlığından tespiti ve sure ile sınırlı olmak şartı ile borçlandırmaları yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Açıktan vekil olarak atananların emeklilik durumları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>