Anasayfa / Emeklilik / SGK Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Nasıl Yapılır?
emeklilerin-sayisi

SGK Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur yurt dışı borçlanma nasıl yapılır adlı yazımızda sizleri aşağıdaki konu ile ilgili bilgilendireceğiz. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çalışmalarının değerlendirilmesi amacıyla önce 30.05.1978 tarihinde 2147 sayılı kanun çıkartılmış olup ve yurt dışında geçen çalışmaların tamamına borçlanılarak hizmete sayılması hakkı verilmiştir.

Fakat 2147 sayılı kanunda borçlanmak için yurda kesin dönüş şartı aranmaktaydı ve borcun bir bölümünü borçlanmaya da imkan vermiyordu. 2147 sayılı kanun yürürlükten kaldırıldı ve 22.05.1985 yılında 3201 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre Yurt dışı iş imkanları sonucunda hizmet borçlanması için yurda kesin dönüş şartı kaldırılmış olup yurda döndükten sonra iki yıl içinde borçlanma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Değerli ziyaretçimiz, 18 Yaşını doldurmuş , yabancı ülkede çalışmış veya ev kadını olarak bulunmuş Türk vatandaşları yurt dışı borçlanması yapabilirler. Yurt dışında ev kadını olarak geçen sürelerin tamamının borçlanılacağı gibi , bu sürenin bir bölümünü de borçlanılabilir.

Başvurunuzda istenilecek olan belgeler

  • Yurt dışında çalıştığını gösterir çalışma belgesi.
  • Pasaportun 1,2 ve 3. sayfaları ile yurda son giriş yapılan bölümün noterlikçe tasdikli sureti.

Çalışma Belgesi Olarak kullanacağınız belgeler

  • Borçlanacak kişinin çalıştığı ülkede bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kuruluşundan alacakları geçerli hizmet belgeleri.
  • Türk konsolosluk ve ya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ateşelerinden alacakları geçerli hizmet belgeleri.
  • İlgilinin çalıştığı iş yerinden hizmet süresini gösterir bonservis ile birlikte pasaportlarındaki çalışma müsaadesinin tasdikli tercümesi.
  • Kendi nam ve hesabına çalışanların bağlı oldukları meslek kuruluşu ve ya dernekten alacakları tasdikli hizmet belgesi
  • Borçlanma yapacak kişinin çalıştığı ülkede iş yerinin bağlı bulunduğu Belediye, Vergi Dairesi, İş bulma kurumları veya diğer resmi kurumlarca tasdikli hizmet belgesi.

Yurt dışı hizmet borçlanması yapacak olan ev kadınları için çalışma şartı gibi bir şart olmadığından, bunlar yurt dışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesi edilemiyorsa yurt dışına çıkış ve yurda giriş tarihleri, fotoğraf ve künye bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfalarının noter tarafından tasdikli fotokopisini yada emniyet müdürlüklerinden alacakları yurda giriş-çıkış çizelgesini kullanarak belgelendirmelisiniz.

Borcunuzun hesaplanması ve ödenmesi

urt dışında geçen sürelere ait prim tahakkuk ettirilen borç tutarı , ilgiliye iadeli taahhütlü olarak tebliğ edilir. Posta alındısı ile ilgiliye teslim edildiği tarih borcun tebliğ tarihidir. Hesaplanan borç , tebliğ tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödenir. Üç ay içinde borcunu ödemeyenler ile kısmı ödeme yapanların kalan sürelerinin borçlandırılması için yeni başvuru şartı aranır. Borcun hesaplanması ise aşağıdaki gibidir.

Bir Günlük Sigorta Primine Esas Kazanç X %32 X Borçlanılacak Süre

01.07.2014 ile 31.12.2014 arası asgari ücret 1.134 TL dir, Bunun %32 = 362,88 TL

362,88 /30= 12,09 tl

Yani Borçlanılacak günlük kazanç miktarı 12,09tl dir . Bu tutar her yıl ilk 6 ay ve son altı ay asgari ücretin artış göstermesinden dolayı artış gösterir. Borçlanma yaparken banka ödemesinde bankayı yurt dışı hizmet borçlanması ödemek istiyorum şeklinde uyarıda bulunması ve dekonta not düşülmesi gerekmektedir.

Yurt dışı borçlanması yapanlara aylık bağlanabilmesi için:

  • Borcun tamamen ödenmesi
  • Yurda kesin dönüş yapması
  • Borcun tamamen ödenmesinden sonra aylık talebinde bulunması gerekir.

Not: Yurda kesin dönüş şartı: Sosyal güvenlik mevzuatında kesin dönüş , yurt dışında çalışmamak yada ikamete dayalı gelir aylık almamak anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>