Anasayfa / Emekli Maaşları / Sigorta Emekli Maaşı Sorgulama
bag-kurlu-5-yil-erken-emekli-olabilir-2197297

Sigorta Emekli Maaşı Sorgulama

Sigorta Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli maaşınız çalıştığınız dönemlere göre 3 değişik şekilde hesaplanır. 1. Dönem maaşları 31 Aralık 1999 yılına kadar olan çalışma süresi 2. Dönem 1 Ocak 2000 yılından 30 Eylül 2008 yılına kadar olan çalışma süresi 3. Dönem ise 1 Ekim 2008 yılından sonra çalışma sürelerini kapsamaktadır. Emekli maaşının hesaplanması için bu üç döneme ait kısmi aylıklar ayrı ayrı hesaplanarak toplanan kısım güncelleştikten sonra tespit edilir.

1.Dönem için Kısmi Aylık Hesaplama

Bu dönemdeki hesaplamalarda ortalama yıllık kazanç sistemini kullanılmaktadır. Ortalama yıllık kazanç sigortalı kişinin primi hesaplanarak yapılır. Bu prim esası ayık kazancıda belirlemektedir. Ortalama yıllık kazancı hesaplamak için sigortalı kişinin 2000 yılı öncesine ait son 5 yıl primi esas kazançlar toplamının 5’e bölünmesiyle belirlenir.

2.Dönem İçin Kısmi Aylık Hesaplama

1. dönem için uygulanan katsayı ve gösterge sitemi 2. Dönem için geçerli değildir. Sigortalı kişinin 2000 yılı ve sonraki yıllara ait prime esas yıllık kazançları kazancın ait olduğu yılı takip eden yıllar için TUİK tarafından açıklanan yıllık TÜFE ve GH ile ayrı ayrı çarpılarak 2008 yılı için güncel değer bulunur. 2007 ve 2008 yıllarına ait kazançlar güncel kabul edildiği için aynı şekilde alınır. Bu döneme ait güncellenmiş kazançlar toplanır ve prim gün sayısına bölünerek ortalama günlük kazanç bulunur. Ortalama günlük kazanç 30 ile çarpılarak aşağı yukarı aylık gelir hesaplanır.

3.Dönem İçin Kısmi Aylık Hesaplama

Aslında 2. Dönem ile aynıdır. Yalnız şartlar daha fazla kötüleştirilmiştir. Aylık bağlama oranları düşürülmüştür. Gelişme hızının tamamı alınması gerekirken yalnızca %30’u hesaplamalara girmiştir. Bu dönemde aylık bağlama oranı her 360 gün için %2 olarak karar verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>