Anasayfa / Emeklilik / SSK Kadınların Emeklilik Şartları Nelerdir ?
94451

SSK Kadınların Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Kanunlarımıza göre kadınlarımız bazı konularda pozitif ayrımcılık sebebiyle farklı haklara sahip olabiliyorlar. İşte emeklilikte de aynen bu pozitif ayrımcılık kuralı kullanılmaktadır. Bu yüzden de kadınlarımız erkeklere göre daha erken emekli olabilme hakları vardır.Bayanlar , Erkeklere nazaran daha erken emekli olabilir  ve prim ödemeleri de erkeklere göre kadınların daha azdır.

SSK yani 4A’lı Kadınların  emeklilik şartları hem sigortalılık süresi hemde yaş itibariyle  daha kolay şartlara tabi tutulmuştur. Yayınladığımız tabloda da görebileceğiniz gibi kadınlarda emeklilik günleri bu şekildedir.

6552 sayılı torba kanunu ile  çalışanlar arasında eşitlik sağlamak amacıyla SSK sigortalısı kadınların yanında Bağ-Kur ve Memur iken doğum nedeniyle ayrılıp bir daha memuriyete dönmeyen kadın sigortalılara doğum borçlanma hakkı tanındı.

Kadınların Doğum Borçlanmaları Nasıl Olur: Hepimizin bildiği gibi kadınların doğum borçlanmaları 3 çocuğa kadar olmaktadır.Bu borçlanmanın belirli şartları vardır bu şartlar ;  ilk sigortalılık tarihinden sonra çocuğun olması , çocuk doğduktan sonraki 2 yıl çalışmamış olmak ve çocuğun sağ olarak doğması. 2012 yılında yaklaşık 32 bin kadının doğum borçlanması yapmak için SGK’ya başvurduğu biliniyor.

Kadınların Yaş Haddinden Emeklilik Şartları Nelerdir;  08.09.1981’den daha önce ki zamanda sigortalı olan kadınlar 50 yaş 15 yıl ve 3600 prim günü ile emekli olabileceklerdir. 08.09.1981 ile 08.09.1999 arasında sigortalı olanlar ise bu her üç şartı tamamladıkları döneme göre daha ileri yaşta emekli olabilme hakkına erişeceklerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>