Anasayfa / Ne Zaman Emekli Olabilirim / SSK Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplaması
sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim-hesaplama-emeklilik-sorgulama

SSK Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplaması

SSK Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplaması

Sürekli değişen emeklilik sistemleri insanların kafasında SSK ne zaman emekli olabilirim gibi sorular oluşturmaktadır. Bu kapsamda sizlere SSK’lı yani 4-a kapsamında çalışanların ne zaman emekli olabilecekleri hakkında bilgiler vereceğiz.

3 Farklı Koşul

SSK’lıların emekli olabilmeleri için yaş, prim ve sigortalılık sürelerini doldurmaları gerekmektedir. Bu kapsamda ise karşımıza 1999 ve 2008 gibi iki farklı seçenek çıkmaktadır. Bu kapsamda 8 eylül 1999 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlar için emeklilik yaşı kadınlarda 56 erkeklerde 58 olurken bu tarihten sonra ilk defa sigortalı olanlar için de emeklilik yaşı kadınlarda 58 erkeklerde 60 oldu.

Son olarak 2008 yılında yapılan değişiklikler ile yaş sınırı daha da yükseltildi. Yaşın haricinde tamamlanması gereken prim sayısı da bulunmaktadır. Bu kapsamda 8 eylül 1999 tarihi sonrasında sigortalı olan kimseler 7000 gün prim yatırmaları gerekiyor. Bununla birlikte bu tarih öncesinde sigortalı olan kimselerin ise 5975 gün yatırmaları yeterli oluyor.

Önemli Bir Husus

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortası başlayanların emekli olacakları statü son 7 yıla yani 2520 gündeki yatırdıkları primin ağırlığına bakılarak karar verilmektedir. Bu sürede hangisinden fazla prim yatırılmış ise bu durumda o statüden emeklilik hakkı elde edilmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ise tüm çalışma hayatına bakılarak ağırlıklı olan değerlendirilmeye alınacak.

Emeklilik Tarihi Hesaplama Uygulamaları

Yukarıda anlattıklarımız sizlere karmaşık geldiyse eğer bu durumda e-devlet uygulaması üzerinden emeklilik tarihi hesaplama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu SGK tarafından sunulan bir hizmet olup sizlerden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girmeniz halinde emeklilik tarihiniz net bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bu durumda SGK’ya başvurmayı da ihmal etmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>