Anasayfa / Emeklilik /   Stajyere Emeklilik Hakkı
emeklilik

  Stajyere Emeklilik Hakkı

Herhangi bir nedenden dolayı stajyerlik yapan kişilerin bu süre zarfındaki süreleri emeklilik hesabından sayılmıyor. Stajyere emeklilik hakkı sosyal güvenlik mevzuatlarımız da yapılan düzenlemelerle,  stajyerlerin de ciddi hakları bulunmaktadır En azından daha önce “bedava eleman” olarak görülen bu kişiler artık  belli şartlarda ücret alıyor ve sağlık açısından da sigortalı olarak sayılmaktadır. Stajyerlerin  sigortalarını ise okulları ödemektedir. Stajyerlikte geçen süreler normal şartlarda emeklilik hesabından sayılamamaktadır. Doğal olarak ilk alınan sigorta numarası geçerli olsa da, staj başlangıcı işe giriş tarihi olarak kabul edilememektedir.
Stajyerlik süresince  emekliliği etkileyen malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi gibi yardımlar ödenememektedir. Ödenen primler sadece meslek hastalığı, iş kazası  gibi durumlarda devreye girmektedir. Vatandaşlar staj başlangıçlarının en azından sigorta başlangıcı olarak sayılmasını istiyor. Ancak maalesef  bununla ilgili bir çalışma henüz olmamaktadır. Bazı istisnai durumlar söz konusudur. Bunlar;  avukatlar staj yaptıkları süreleri emeklilik hesabından saydırabilmektedir. Doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri,  borçlanılacak hizmetler kapsamında yer almaktadır. Bir başka istisnai durum ise doğum yapan kadınlar. Staj ile işe başlama süresi doğum yapan çalışan kadınlar, bu süreyi emeklilik hesabına dahil edebilmektedir. Stajyerlik süresi kadınlar için bir avantaj sağlamaktadır Doğum borçlanmasını sigortalı oldukları tarihten sonraki çocuklar için yapabilmektedirler. Fakat emekliliği etkilemeyen staj başlangıcı, doğum için başlangıç sayılabilmektedir.

Staj süresince, stajyerler için sadece kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmektedir Yani stajyer öğrenci adına sadece iş kazası meslek hastalığı, analık ve hastalık sigortasına prim yatırılmaktadır. Stajda iş kazası geçiren bir kişi sürekli iş göremezlik raporu alarak iş görmez geliri alabilmektedir. İş kazası sonucunda yaşanan ölümler nedeniyle geride kalan hak sahiplerine ölüm geliri bağlanabilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>