Anasayfa / Emeklilik / Temmuz’da emekliye sürpriz geliyor!..
1436577537505

Temmuz’da emekliye sürpriz geliyor!..

Emekli vatandaşlarımız için 2016 yılı çok güzel geldi diyebiliriz. Emekli vatandaşlarımızın senenin 2. zammını Temmuz ayında alacak. Memur emeklilerinin maaşına toplu sözleşmeye göre % 5 zam uygulanacak. Yılın ilk altı ayında oluşacak enflasyon oranı  yüzde 6’yı geçerse, üzeri maaşa eklenecek. Diğer emeklilere en az yüzde 4 artış uygulanacak.

Toplu sözleşme kapsamında bütün memurların ve memur emeklilerinin maaşı Temmuz ayında  % 5 artırılacak. İlk altı aylık enflasyonun yüzde altıyı aşması durumunda, bu rakamın üzerindeki oran enflasyon farkı adı altında maaşlara eklenecek. Memur emeklileri ve memurların enflasyon farkı uygulanıp uygulanmayacağı 4 Temmuz’da belli olacak. Bu tarihte Türkiye İstatistik Kurumu Ocak-Haziran arası enflasyon oranlarını açıklayacak. Ve yine aynı tarihlerde Bağkur  ve SSK emeklilerinin alacağı Temmuz zammı da belli olacak. Enflasyon ne çıkarsa yaklaşık 8.9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, o oranı zam olarak alacak. Uzmanların tahminine göre ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4-5 arasında gerçekleşecek.

MAAŞ 4 BİN LİRAYI BULACAK

Şu anda en yüksek SSK emeklisinin aldığı maaş 3814 Türk Liraası. Temmuz’da eğer enflasyon oranı yüzde 4 çıkarsa bu kişinin aylık maaşı 3 bin 966 lirayı bulacak. Temmuz’da enflasyon oranı yüzde 5 olursa aynı emeklinin maaşı 4 bin 4 liraya yükselecek. En düşük Bağ-Kur tarım emeklisi maaşı da 874 lira 19 kuruş. Eğer Temmuz zammı yüzde 4 olarak gerçekleşirse bu kişinin maaşı 909 lira 15 kuruşa çıkacak. Yüzde 5 enflasyona göre ise maaşı 917 lira 89 kuruşa yükselecek.

.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklisine Ek İkramiye Müjdesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>