Anasayfa / Emeklilik / Türkiyede Emekli Sayısı
emeklilerin-sayisi

Türkiyede Emekli Sayısı

Türkiye’de  Emekli Sayısı, devletten emeklilik maaşı alanların kişi sayısı 8 milyonu geçerken, bu rakam 100’den fazla ülkenin nüfusunu geride bırakmaktadır. Bu rakam SGK  verilerine göre belirlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu Bülteninde yer alan verilere göre 1993 yılında çıkarılan Erken Emeklilik Kanunu adı altında tanımlanan yasa nedeniyle Sosyal güvenlik sisteminde aktif oran, pasif oran gittikçe düşlemeye başlamıştır.

Türkiye Avrupanın en genç nüfusuna sahip ülke konumundadır. Durum byle olunca erken emeklilik sistemi ile birlikte devletten maaş alanların sayısı 8 milyonu aşmaktadır. Sosyal güvenlik Kurumu ayluk olarak emeklilerine toplamda ortalama 51 milyar YTL maaş ödemektedir.
prim-gun-sayısıBAĞ-KUR emeklilerin sayısı 1 milyon 752 binden, 1milyon 783 bine yükselmiştir. Emekli Sandığı’nın aylık ödediği rakam ise 11 bin artışla 1 milyon artışla, 1 milyon 60 bine yükselmiştir. Bu duruma göre, Türkiye’de ortalama 8 milyon 48 bin kişi devletten emeklilik, malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı almaktadır. Türkiye, çalışan nüfus başına düşen emekli sayısında OECD ülkeleri arasında en kötü durumda yer almaktadır.

Türkiye’de Emekli sayısı Dünya ülkelerinde sosyal güvenlik kurumlarının varlığını sürdürebilmesi için her 1 emekliye karşılık, 4 çalışanın bulunması normal kabul edilmektedir. Ancak Türkiye’de bu rakam, 1 emekliye düşen çalışan sayısı 1,87 kişide kalmaktadır. Türkiye’de toplam da 15 milyon kişi sigortalı çalışıyor olmasına karşın emekli sayısı 8 milyonu bulmaktadır

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>