Anasayfa / Emeklilik / Türkiye’de Emeklilik Sistemi
emeklilik-sistemi

Türkiye’de Emeklilik Sistemi

İnsanların çalışma gücü ve yeteneklerini yitirip, çalışma hayatından ayrılmaları sonucunda kazandıkları sosyal vatandaşlık hakkı emeklilik olarak ifade edilmektedir. Bu sayede,  prim ödeyen işçi, memur veya serbest meslek çalışanların yasayla belirlenen süre sonunda çalışma hayatından ayrılarak, herhangi bir hizmet karşılığı olmaksızın aylık alması sağlanmaktadır. 19. yüzyıla kadar insanlar bu tür haklara sahip olmadığı için genellikle ölene kadar ya da kişisel veya ailelerini geçindirebilecek servetleri ölçüsünde çalışma hayatının içinde yer almaktaydılar. Bu tür haklar,   19. Yüzyılın sonlarına doğru sosyal güvenlik sisteminin gelişmeye başlamasıyla birlikte kullanılır hale gelmiştir.

Çoğu gelişmiş ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede insanların çalışma gücünü yitirerek ya da yaşlarının ilerlemesi sonucu işgücünün dışında kalmaları durumundan dolayı sosyal güvenlik haklarının iyileşmesi söz konusu olmuş ve insanları mağdur etmemek adına çalışanlara emeklilik hakkı tanınmıştır.

Emeklilik aylıkları çalışanlardan düzenli olarak kesilen primlerle karşılanmaktadır. Ayrıca emeklilik aylıkları doğrudan devlet tarafından da karşılanabilmektedir. Çoğu gelişmekte olan ülkede işgücünden ayrılan kişilerin geçimleri aileleri tarafından yapılmaktadır. Emeklilik yaşı her ülkede farklıdır. Ortalama 55-70 yaş arasında değişebilen emeklilik yaşı, cinsiyete göre de değişebilmektedir. Tehlikeli ve yıpratıcı olarak tanımlanan meslek dallarında çoğunukla erken emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Emeklilikle ilgili sorunlar ülkeden ülkeye değişebildiği gibi zamana göre de değişebilmektedir. Sağlıklı ve iyi beslenen ülkelerin ortalama insan ömrünü uzattığı söz konusu olduğu için bu ülkelerde bile gelir yetersizliğinden dolayı  emeklilerin ikinci bir iş talebi ortaya çıkmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>