Anasayfa / Emeklilik / Yeni Düzenlemeyle Belirlenen Emeklilik Sistemi
2017-emekli-maaslari-orani-miktari-belli-oldu

Yeni Düzenlemeyle Belirlenen Emeklilik Sistemi

Yeni düzenlemeye göre emekli maaşına getirilen sistem sayesinde çalışma hayatında daha uzun süre kalan kişiler yüksek emekli maaşı alacak. Düzenlenen bu sistemde çalıştıkça emekli maaşının düştüğü bu uygulama tamamen değişiyor. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) , 2014 yılında 22 milyar liraya yakın açığın bulunduğunu bunun sebeplerinden birisinin emekli ve çalışan sayısının arasındaki farkın giderek küçüldüğü olarak vurgulanmaktadır. 2003 yılı verilerine göre Türkiye’de 2 çalışan, bir emekliyi finanse etmekteydi.

2013 yılı itibariyle bu oran ikinin de altına düştü. Sağlıklı bir sosyal güvenlik sisteminin oluşabilmesi için  bir emekliyi dört çalışan finanse etmesi gerekmektedir. Devlet, sosyal güvenlik sistemindeki açığın artması sebebiyle emeklilik ile ilgili yeni önlemler geliştirme programı oluşturmaktadır. Bu çalışmayla alınan kararda emekli maaşı hesaplama yöntemi değişecek. Çalışma hayatında daha uzun süre kalanların emekli maaşı daha önceki sisteme göre düşük iken yeni sistemle alınan kararda uzun süre çalışan daha yüksek alacak.

2015’te, kişilerin çalışma hayatında daha uzun süre kalması sağlanacak. Çalışma hayatındaki süre ne kadar uzarsa emekli maaşı da o derece artacaktır. 2015 yılının Aralık ayı sonuna kadar  emekli aylığı hesaplamalarında yapılacak düzenlemede kullanılan yöntemlerin hepsinin değişeceği belirtilmektedir.

Şimdiki sistemde belirlenen düzenlemelerde  3 bin liranın altında brüt kazanç elde eden çalışanların ileride alacağı emekli maaşı çalıştığı her yıl başına düşmesiyle belirlenmektedir.. Asgari ücretle çalışanlarda düşüş yılda 30 ila 40 lira civarında olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>