Anasayfa / Emeklilik / Yeni Yasaya Göre Emeklilik Hesaplama
ne-zaman-emekli-olabilirim

Yeni Yasaya Göre Emeklilik Hesaplama

Yeni Yasaya Göre Emeklilik Hesaplama

Emeklilik herkesin hayalidir. Büyüklerimiz emeklilik konusundan bizlerden şanslı. Çünkü zaman ilerledikçe emeklilik yaşı da yükselmekte. Peki emeklilik nedir? İnsan yaşamı boyunca belli bir çalışma süresi vardır. Özellikle memur gibi işçi gibi belirli bir ücret karşılığı çalışanlar bu süreyi doldurduğunda ve tabi emeklilik yaşına geldiğinde emekliliği hak etmiş olur. İsterse artık çalışmayıp evde dinlenebilir isterse de çalışmaya devam edebilir. Bu hakkı kazanan kişiler aylık bir gelire bağlanır. Bu kişilerle emekli denir.

Ne zaman Emekli Olurum ve Emeklilik Yaşı Nasıl Belirlenir?

Emekli olabilmeniz için en önemli şart prim gününüzü doldurmak ve emeklilik yaşına gelmek. Emeklilik yaşları ülkeden ülkeye değişiklikler gösterir. Çoğu ülkede emeklilik yaşı kadınlarda daha az iken erkeklerde daha fazladır. 1986 yılında İngiltere, Avustralya, Belçika ve Yunanistan da emeklilik yaşı kadınlar için 55 erkeklerde ise 60 olarak belirlenmiştir.

Türkiye de ise emeklilik yaşı farklı kanunlara göre değişmektedir. 8 Eylül 1999 tarihine kadar kadınlarda emeklilik yaşı 38 iken erkeklerde 43’tü. Bu yıldan sonra emeklilik koşulları zorlaştığı gibi emekli olma yaşı da gittikçe arttı. Kademe kademe artan emeklilik yaşı 1 Ocak 2008 de 65 olarak belirlendi. Tabi bu yaş herkes için geçerli değil farklılıklar var. Bu farklılıklar sigorta numarası aldığınız güne göre değişmektedir. Emeklilik yaşınızı sigorta giriş tarihinizi biliyorsanız hesaplayabilirsiniz.

SGK emeklilik sisteminde 1 yıl Kaç Gün Olarak Sayılır?

Bildiğimiz gibi 1 yıl 365 gündür. Fakat sigortamız yatarken her ay 30 gün olarak baz alındığı için bu süre 360 gündür. 31 çeken aylar 30 olarak alındığı gibi 28 çeken 4 yılda bir de 29 çeken şubatta 30 gün olarak hesaplanır.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>