Anasayfa / Emeklilik / Yurt Dışı Emeklilik
yurtdisi-emeklilik

Yurt Dışı Emeklilik

Türkiye’de çalışan vatandaşların emekli olabilmeleri için gereken süre belirlenirken, yurt dışında belirli bir süre çalışmış sigortalılar için bu süreleri Türk Sosyal Güvenlik sistemine aktarılması konusu henüz tam olarak oturmuş değil. Yurt dışındaki çalışma süreleri Türkiye’ye aktarılmazsa herhangi bir geçerliliği kalmaktadır. Bu nedenle yurt dışında geçen süreler borçlandırılarak emekli olabilmek için yapılan hesaba aktarılması gerekmektedir. Yurt dışı borçlanması denildiğinde Türk vatandaşı olan kişilerin yurt dışında 18 yaşından sonra geçirdikleri sürenin prim karşılı olarak SGK’ya ödenmesi ve bu sürelerin Türkiye’de emeklilik hesabında yer alması dikkate alınmaktadır. Emeklilik için prim ödeme gün sayısı eklenmelidir. Kısaca yurt dışı borçlanması yapılarak Türkiye’den emekli olunabilmektedir.

 

Yurt dışı borçlanması 3201 sayılı Kanun gereğince, yurt dışında geçen sürelerden borçlanılabilecek olanlar şartlar şunlardır. Yurt dışında sigortalı olarak çalışılan süreler ve ikamet dışında çalışmaya eşdeğer süreler borçlanılmaktadır. Yani işsizlik ödeneği alınan ve isteğe bağlı prim ödenen süreler de borçlanılabiliyor. Bunun dışında yurt dışında geçirilmiş ve sigortalı geçen süreleri sonunda veya arasında bir yıla kadar işsiz kalınmış sürelerin de borçlanılması mümkün olmamaktadır. Son olarak ise medeni durumlarına bakılmaksızın tüm kadınlar sigortalılık süreleri haricinde yurt dışında geçirdikleri süreleri ev kadını olarak geçirilen süreler olarak borçlanabilmektedirler.

Yurt dışı borçlanmasından yararlanabilmek için şart, borçlanılacak sürenin 18 yaşından sonra geçirilmiş olması gerekmektedir, Şayet 18 Yaşından önce yurt dışında geçirilmiş süreler borçlandırılamamaktadır. Türk vatandaşı değilken yurt dışında geçirilmiş sürelerin de borçlanılması söz konusu olmamaktadır.  İşsiz ve ev hanımı olanlardan bu süreler için yurt dışında kısmi aylık alanlar da bu süreleri borçlanamamaktadırlar. Diğer yandan ikili sosyal güvenlik sözleşmesinin içeriği gereği yurt dışında çalışmalarına rağmen sigortalılıkları Türkiye’de sayılan Libya’da Türk işverenlerce üstlenilen işlerde çalışanların 01.09.1985 tarihinden itibaren geçirdikleri süreler ile Almanya’da istisna akdine göre iş üstlenen Türk işverenlerce çalıştırılanların yurt dışında geçici görevle bulundukları sürelerin borçlanılması da mümkün olamamaktadır.

 

Yurt dışında geçirilen süreler ve borçlanma hakkı olan kişilerin Emekli maaşını talep etmeleri halinde Türkiye’ye kesin dönüş yapmaları gerekmektedir. Bu kesin dönüş tamamen Türkiye’de yaşamak anlamına gelmemektedir. Yurt dışında herhangi bir işte çalışmamak, herhangi bir sosyal yardım veya işsizlik parası almıyor olmak kesin dönüş şartını yerine getirebilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>